Dašická 248, 537 01 Chrudim

ZAVOLEJTE NÁM

NAPIŠTE NÁM

Jednatel: david.pilar@z-motor.cz

Autobazar, autoservis: autobazar@z-motor.cz

STK: stk@z-motor.cz

Emise: stk@z-motor.cz

Odtahy: odtahy@z-motor.cz

Účtárna: uctarna@z-motor.cz

Než pojedete na STK

Jak připravit auto na STK?

Nejjednodušším, nejspolehlivějším, ale zároveň také nejnákladnějším způsobem, jak zajistit přípravu vozidla na STK, je svěřit ho do rukou zkušenému mechanikovi z autorizovaného nebo neautorizovaného servisu. Přípravu na STK za cenu několika stokorun (částky se pohybují zpravidla okolo 500 – 800 Kč) nabízí spousta servisů jistě i ve vašem okolí. Pokud ovšem za tuto službu nechcete platit, můžete auto na STK připravit sami. V takovém případě bude potřeba překontrolovat následující:

  • Číslo VIN vozidla, které musí souhlasit s číslem v osvědčení o registraci
  • osvětlení vozidla, vnější i vnitřní, funkčnost světel a směrovek, brzdová světla,
  • stěrače a ostřikování oken,
  • výstražné zvukové znamení,
  • stav povinné výbavy, jejíž složení pro rok 2024 jsme sepsali do tohoto článku
  • nahuštění a správnost rozměrů pneumatik, hloubku dezénu a také to, aby seděl rozměr pneumatik a disků s údaji uvedenými v osvědčení o registraci,
  • u LPG a CNG vozidel musíte mít v zadní části vozidla identifikační znak „LPG“, resp. „CNG“,
  • případný únik jakýchkoliv provozních kapalin.

Náš tip: Před příjezdem na STK sundejte poklice z kol. Bez toho nelze technickou prohlídku provést.

Příprava na STK zahrnuje i nutné dokumenty

Kromě detailní vizuální kontroly vozu, je potřeba si připravit na STK také nezbytné dokumenty, které po vás budou na vybrané stanici technické kontroly vyžadovat. K provedení pravidelné technické prohlídky či evidenční kontroly je třeba předložit nově jen osvědčení o registraci vozidla (malý TP). Samozřejmě je lepší pokud je i velký technický průkaz. Některá data nejsou stále zapsaná do registru a hrozí, že bude vozidlo nezpůsobilé.

Kromě výše uvedených dokumentů s sebou na stanici přineste i platné osvědčení o emisní kontrole, pokud vozidlo této povinnosti podléhá a protokol o montáži plynového zařízení, v případě, že jde o vozidlo s pohonem na zkapalněný ropný plyn nebo s pohonem na zemní plyn.

Pokud absolvujete opakovanou technickou kontrolu, je dobré s sebou přinést také protokol o předchozí kontrole. Auto může na kontrolu přivézt kdokoliv, kdo bude mít u sebe potřebné dokumenty. Nemusí tak jít o majitele ani provozovatele.

Praktický tip závěrem

Mezi závady, za které mechanici u kontroly nejčastěji „vyhazují“, patří nejen neschválené úpravy na vozidle (tuning), ale také ojeté pneumatiky, nebo pneumatiky s nesprávným rozměrem, unikající provozní kapaliny (typicky motorový olej, chladicí kapalina apod.), absence filtru pevných částic nebo katalyzátoru, zatmavená skla bez schválení a homologace, nefunkční světla nebo příliš hlučný výfuk.

Jízda bez STK – Co vám hrozí?

Řídit vozidlo bez platné STK je velký hazard. V krajním případě vám hrozí i zákaz řízení.

Na úvod je potřeba říci, že jízda s vozidlem bez platné technické kontroly (STK) je velký hazard už jen proto, že takové auto nemusí být technicky zcela v pořádku a může vykazovat nebezpečné závady. Samozřejmě se ale může stát pouze to, že jste na pravidelnou prohlídku zapomněli. Co vám tedy hrozí?

Jízda s propadlou STK

Pokud jezdíte s vozidlem, které má propadlou technickou kontrolu, tzn. již uplynula obvykle dvouletá lhůta od poslední STK, hrozí vám pokuta 1 500 Kč až 2 500 Kč. To ovšem platí pouze v případě, že je vozidlo technicky v pořádku a je způsobilé k provozu na pozemních komunikacích. Pokud policejní hlídka zjistí, že vozidlo vykazuje závady nebezpečné pro ostatní účastníky provozu, pokuta může být výrazně vyšší.

Jízda s technicky nezpůsobilým vozidlem

Máte-li propadlou STK a zároveň vykazuje auto nebezpečné závady, případný postih už může být výrazně tvrdší. Mezi nebezpečné závady ohrožující ostatní účastníky provozu se řadí například:

  • Nesvítí-li potkávací nebo brzdové nebo zadní obrysové světlo alespoň na straně přivrácené do středu vozovky.
  • Nelze-li přepnout dálková světla na potkávací.
  • Způsobují-li světlomety oslnění.
  • Prasklé nebo poškozené čelní sklo ve stírané ploše o velikosti větší než 20 mm.
  • Zatemnění čelního skla na propustnost zjevně nižší než 75 % nebo zatemnění předního bočního skla na propustnost zjevně nižší než 70 %.
  • Netěsnost nebo neúplnost výfukového potrubí nebo zjevný zásah do tohoto potrubí mající vliv na vnější hluk vozidla.
  • Poškození nebo deformace karoserie nebo podvozku, včetně řízení a brzd, které může bezprostředně ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.
  • Unikání paliva, oleje nebo mazacích tuků.
  • Je-li hloubka dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů menší než 1,6 mm u vozidel všech kategorií a u mopedů menší než 1,0 mm.
  • Jsou-li namontovány pneumatiky různého rozměru na téže nápravě.
  • Jsou-li na vozidle závady na brzdovém systému, které znemožňují nebo by mohly znemožnit účinně zastavit vozidlo.

Vykazuje-li vozidlo jednu nebo více výše uvedených závad (které jsou detailně popsány v §36 vyhlášky č. 341/2002 Sb.), může policie či správní orgán sáhnout po přísnějších trestech – pokutě 5 000 Kč až 10 000 Kč a zákaz řízení od 6 do 12 měsíců.