Jak projít emisemi?
Držte se následujících rad
- Pokud víte, že vás emisní kontrola zanedlouho čeká, zaměřte se na tankování opravdu kvalitního paliva nebo individuálně přidávejte vhodné aditivum.
- Před kontrolou vyrazte s vozem na delší projížďku. To proto, aby z výfuku vylétaly saze, které se zde při poklidné jízdě hromadí.
- Pamatujte také, že zahřátý motor projde prohlídkou snáze než ten studený. Ohřátý výfukový systém automobilu totiž snadněji zničí zplodiny a částečky v něm.
- Plánujete-li výměnu rozvodů, absolvujte ji před samotnou kontrolou emisí.
- Pokud si nejste jistí stavem svého motoru, navštivte servis. Většina z nich má kouřoměr a zjistí, zda je váš motor v pořádku.
Měli byste vědět: Emise se u nových automobilů měří poprvé po čtyřech letech, následně pak každé dva roky.
Co dělat, když auto neprojde emisemi?
Pokud auto neprošlo emisemi, vyzvedněte si protokol, na kterém bude uvedeno, proč auto emisemi neprošlo. Na vině může být třeba katalyzátor, lambda sonda i další problémy a komplikace.
V takovém případě je na zvážení každého řidiče, zda se pustí do povětšinou poměrně nákladných oprav, nebo se s vozem nadobro rozloučí a prodá jej třeba na náhradní díly.
Příklady závad, kdy měření emisí není provedeno nebo je předčasně ukončeno:
- vozidlo není vybaveno žádným identifikátorem (neexistující nebo nečitelný VIN a současně neexistující nebo nečitelný výrobní štítek)
- není možné identifikovat typ motoru instalovaného ve vozidle
- palivová soustava musí být těsná, jakékoli úniky paliva jsou nepřípustné
- netěsný či neúplný výfukový systém (chybějící katalyzátory, DPF, EGR a další komponenty a systémy pro snižování emisí škodlivin), viditelná poškození, upevnění lambda sond, těsnění přírub a spojů, upevnění tepelných štítů a zjevné nepřípustné modifikace
- zjevně narušená elektroinstalace, kabelové svazky nesmí být prodřené, veškeré vodiče musí být izolované, konektory nesmí být zjevně poškozené nebo uvolněné